Květen 2016

World of the Witcher

9. května 2016 v 0:08 | Straka |  Literatura
V jednom z minulých článků jsem psala, jak se jakožto fanoušek RPG her těším na otevření textového online RPG ze světa Zaklínače, které se ke mě dostalo přes nějakou stránku na Facebooku. Od prvního května stránka funguje a já jsem zatím opravdu nadšená, protože už jsem dlouho neviděla tak pěkně udělané rpgčko a především hned ze startu fakt dobrý soubor hráčů, kteří nejen, že dobře hrají, ale zároveň se spolu i akčně baví. A hlavně to berou vážně-nevážně, takže mně osobně příspěvky většiny hráčů fakt baví číst (což se mi u většiny her moc nestává). Takže pokud někdo rádi píšete, čtete a máte rádi Zaklínače a hry na hrdiny, určitě Zaklínače: Hru osudu zkuste. Srdečně doporučuje jedna z jedné Strak!

Každopádně jsem si díky tomu vzpomněla, že už mi tu hrozně dlouho ležela nepřečtená knížka World of the Witcher, česky Zaklínač a jeho svět, jejímž autorem je Marcin Batylda. Knížka se bohužel stihla během roku (alespoň myslím?) z českých pultů vyprodat, takže u nás už není k mání, nicméně v anglické verzi ji můžete stáhnout na uložtu.

Vlastně mi šlo hlavně o to, abych se s případným čtenářem o tenhle odkaz podělila, protože psát nějakou hlubokou recenzi na tuto knížku nemá cenu - zaprvé už to zvládli jiní (a líp), a zadruhé je toho málo, co by se Zaklínači a jeho světu dalo vytknout. Najdete v něm 181 stran naprosto nádherných barevných ilustrací, z nichž některé zabírají i dvojstránku a člověk v nich rozpozná jak ilustrace podobné těm k PC hrám, tak podobné stylu komiksů nakladatelství Dark Horse (novinkou je teď grafický román s Geraltem v hlavní roli, který se jmenuje Liščí děti a už si na něj brousím zuby). Už jen pro ně stojí za to si knížku stáhnout (nebo koupit, pokud by se zase dala sehnat), pokud neovládáte angličtinu.

Pokud ovšem s anglickým čtením nemáte problém, tím líp - knížka je pařádně nacpaná informacemi o Sapkowskiho světě (i když v některých věcech teda ne tak do hloubky, jak by se mi líbilo). Najdete v ní pět částí - kapitolu o historii světa (kterou mimochodem podává drak Villentretenmerth), o zaklínačích, o magii, o příšerách a Geraltovi samotném. Celá knížka je napsaná stejným stylem, jako román a povídky, takže to není žádná nudně suchopárná encyklopedie. Vážně, pokud máte Zaklínače rádi, určitě tuhle knížku nesmíte minout.